Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 04.01.2022 - 11:04, Güncelleme: 04.01.2022 - 11:04

HALK ELİNDE MANDA ISLAHI PROJESİ İÇİN YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

 

HALK ELİNDE MANDA ISLAHI PROJESİ İÇİN YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Hayvancılığın desteklenmesi amacıyla Düzce'de 2012-2021 yıllarını kapsayan Anadolu Manda ırkını da içine alan “Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” ikinci 5 yılını başarı ile tamamlanmış olup, yeni dönem hizmet sözleşmesi İl Müdürü Necdet ÇİÇEK ile Düzce Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı Cafer ÇELİK tarafından imzalanmıştır.
Hayvancılığın desteklenmesi amacıyla Düzce'de  2012-2021 yıllarını kapsayan Anadolu Manda ırkını da içine alan “Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” ikinci 5 yılını başarı ile tamamlanmış olup, yeni dönem hizmet sözleşmesi İl Müdürü Necdet ÇİÇEK ile Düzce Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı Cafer ÇELİK tarafından imzalanmıştır. Düzce İl Müdürü Necdet ÇİÇEK yapmış olduğu açıklamada “İlimizde 4.366 adet manda bulunmakta olup, 2012 yılından itibaren Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Ülkesel Projesi yürütülmektedir. Proje kapsamında mandaların verim özelliklerinin arttırılması, damızlıkçı işletmelerin kurulması ve manda ıslahı organizasyonunun sağlanması gibi çalışmalar yürütülmektedir. Proje faaliyetleri ile elde edilen veriler Manda Yıldızı isimli sisteme kayıt edilmektedir. Islah çalışmaları neticesinde % 25 oranında sürü yenilemesi ile süt üretiminde artış sağlandığı görülmektedir, ayrıca et verimi açısından doğum ağırlıkları ortalama 23 kg seviyesinden bugün 29 kg  doğum ağırlığına ulaştığı, bir yaşlı hayvanlarda 141 kg canlı ağırlık seviyelerinden 174 kg’a ulaştığı alınan veriler doğrultusunda görülmekte ve ilerleyen yıllarda daha iyi seviyelere gelecektir. Projenin uygulanması ile sürülere il dışından boğa getirilerek, akrabalı yetiştirme önlenmiş olup, verim artışı sağlanmıştır. Kayıt tutma, sürü idaresi kolaylaşmış işletmelerin ortalama hayvan sayıları artmıştır. 10 yıllık süreçte toplam 9 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Projenin devam edecek olan üçüncü 5 yıllık dönemi 2022-2026 yılları için sözleşmeleri yapılmış olup, tüm yetiştiricilerimize hayırlı olmasını dilerim.” Dedi.
Hayvancılığın desteklenmesi amacıyla Düzce'de 2012-2021 yıllarını kapsayan Anadolu Manda ırkını da içine alan “Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” ikinci 5 yılını başarı ile tamamlanmış olup, yeni dönem hizmet sözleşmesi İl Müdürü Necdet ÇİÇEK ile Düzce Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı Cafer ÇELİK tarafından imzalanmıştır.

Hayvancılığın desteklenmesi amacıyla Düzce'de  2012-2021 yıllarını kapsayan Anadolu Manda ırkını da içine alan “Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” ikinci 5 yılını başarı ile tamamlanmış olup, yeni dönem hizmet sözleşmesi İl Müdürü Necdet ÇİÇEK ile Düzce Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı Cafer ÇELİK tarafından imzalanmıştır.

Düzce İl Müdürü Necdet ÇİÇEK yapmış olduğu açıklamada “İlimizde 4.366 adet manda bulunmakta olup, 2012 yılından itibaren Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Ülkesel Projesi yürütülmektedir. Proje kapsamında mandaların verim özelliklerinin arttırılması, damızlıkçı işletmelerin kurulması ve manda ıslahı organizasyonunun sağlanması gibi çalışmalar yürütülmektedir. Proje faaliyetleri ile elde edilen veriler Manda Yıldızı isimli sisteme kayıt edilmektedir. Islah çalışmaları neticesinde % 25 oranında sürü yenilemesi ile süt üretiminde artış sağlandığı görülmektedir, ayrıca et verimi açısından doğum ağırlıkları ortalama 23 kg seviyesinden bugün 29 kg  doğum ağırlığına ulaştığı, bir yaşlı hayvanlarda 141 kg canlı ağırlık seviyelerinden 174 kg’a ulaştığı alınan veriler doğrultusunda görülmekte ve ilerleyen yıllarda daha iyi seviyelere gelecektir. Projenin uygulanması ile sürülere il dışından boğa getirilerek, akrabalı yetiştirme önlenmiş olup, verim artışı sağlanmıştır. Kayıt tutma, sürü idaresi kolaylaşmış işletmelerin ortalama hayvan sayıları artmıştır. 10 yıllık süreçte toplam 9 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Projenin devam edecek olan üçüncü 5 yıllık dönemi 2022-2026 yılları için sözleşmeleri yapılmış olup, tüm yetiştiricilerimize hayırlı olmasını dilerim.” Dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haber380.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.