Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
EKONOMİ Haber Girişi: 13.01.2022 - 18:31, Güncelleme: 13.01.2022 - 18:31

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Düzce İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince kullanılan ölçü ve tartı aletleri sahiplerinin yapmaları gereken müracaatlarla ilgili bilgi notu ile ilgli Düzce valiliği tarafından bir açıklama yaptı.
Düzce İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince kullanılan ölçü ve tartı aletleri sahiplerinin yapmaları gereken müracaatlarla ilgili bilgi notu ile ilgli Düzce valiliği tarafından bir açıklama yaptı. Açıklamada :3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince, kullanılan ölçü ve tartı aletlerinin (Masa terazileri, ibreli teraziler, elektronik teraziler, kantarlar, yüksek çekerli basküller, pirinç ve dökme kilolar, ağaç metreler, hububat ölçekleri, akaryakıt sayaçları ve ölçekleri, LPG sayaçları, taksimetreler, hassas teraziler ve tartı aletleri) iki yılda bir “Periyodik Muayene”, tamir sonrası ise 15 gün içerisinde “Tamir Sonrası İlk Muayene” yaptırılması zorunludur. Periyodik muayene için müracaat etme süresi her yılın Ocak ayının birinci günü başlayıp, Şubat ayının son günü mesai bitimine kadardır. Bu tarihler arasında başvuruların yetkili muayene servislerine yapılması gerekmektedir. 2000 kilograma kadar pazar yerlerindeki tüm teraziler ve İl sınırları içerisindeki  tüm Mekanik terazilerin iki yılda bir Periyodik Muayeneleri için bulundukları yerin Belediye Başkanlıklarına, I. ve II. III. ve IV.sınıf Elektronik Teraziler için ise İlimizde bulunan ilgili Yetkili Muayene Servislerine müracaat edilmesi gerekmektedir. 2000 kilogram ve üzeri yüksek çekerli kantarların ise Periyodik muayeneleri için iki yılda bir 1 Ocak-28 Şubat mesai bitimine kadar Türk Standardları Enstitüsüne (TSE) müracaat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca tamir ve ayarı yapılıp damga sökme tutanağı düzenlenen tüm teraziler ve yüksek çekerli kantarlar için 15 gün içerisinde Tamir ve Ayar Sonrası İlk Muayenelerini ilgili Muayene servislerine yaptırmaları gerekmektedir. Muayeneleri yapılmamış, damga süresi geçmiş, damgası kopmuş ve bozulmuş, periyodik muayene için zamanında müracaat edilmemiş ölçü ve tartı aletlerinin kullanılması, alım satım yerlerinde bulundurulması halinde idari ve yasal işlem yapılacaktır. (3516 sayılı Ölçüler ve Ayar kanununun 15. ve 16. maddeler) İlgililerin mağdur olmamaları için ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatlarını 1 Ocak-28 Şubat günü mesai bitimine kadar yapmaları gerekmektedir.  Konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenler, Düzce Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nün 444 61 00 numaralı telefonlarını arayabilirler.
Düzce İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince kullanılan ölçü ve tartı aletleri sahiplerinin yapmaları gereken müracaatlarla ilgili bilgi notu ile ilgli Düzce valiliği tarafından bir açıklama yaptı.

Düzce İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince kullanılan ölçü ve tartı aletleri sahiplerinin yapmaları gereken müracaatlarla ilgili bilgi notu ile ilgli Düzce valiliği tarafından bir açıklama yaptı.

Açıklamada :3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince, kullanılan ölçü ve tartı aletlerinin (Masa terazileri, ibreli teraziler, elektronik teraziler, kantarlar, yüksek çekerli basküller, pirinç ve dökme kilolar, ağaç metreler, hububat ölçekleri, akaryakıt sayaçları ve ölçekleri, LPG sayaçları, taksimetreler, hassas teraziler ve tartı aletleri) iki yılda bir “Periyodik Muayene”, tamir sonrası ise 15 gün içerisinde “Tamir Sonrası İlk Muayene” yaptırılması zorunludur.

Periyodik muayene için müracaat etme süresi her yılın Ocak ayının birinci günü başlayıp, Şubat ayının son günü mesai bitimine kadardır. Bu tarihler arasında başvuruların yetkili muayene servislerine yapılması gerekmektedir.

2000 kilograma kadar pazar yerlerindeki tüm teraziler ve İl sınırları içerisindeki  tüm Mekanik terazilerin iki yılda bir Periyodik Muayeneleri için bulundukları yerin Belediye Başkanlıklarına, I. ve II. III. ve IV.sınıf Elektronik Teraziler için ise İlimizde bulunan ilgili Yetkili Muayene Servislerine müracaat edilmesi gerekmektedir.

2000 kilogram ve üzeri yüksek çekerli kantarların ise Periyodik muayeneleri için iki yılda bir 1 Ocak-28 Şubat mesai bitimine kadar Türk Standardları Enstitüsüne (TSE) müracaat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca tamir ve ayarı yapılıp damga sökme tutanağı düzenlenen tüm teraziler ve yüksek çekerli kantarlar için 15 gün içerisinde Tamir ve Ayar Sonrası İlk Muayenelerini ilgili Muayene servislerine yaptırmaları gerekmektedir.

Muayeneleri yapılmamış, damga süresi geçmiş, damgası kopmuş ve bozulmuş, periyodik muayene için zamanında müracaat edilmemiş ölçü ve tartı aletlerinin kullanılması, alım satım yerlerinde bulundurulması halinde idari ve yasal işlem yapılacaktır. (3516 sayılı Ölçüler ve Ayar kanununun 15. ve 16. maddeler)

İlgililerin mağdur olmamaları için ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatlarını 1 Ocak-28 Şubat günü mesai bitimine kadar yapmaları gerekmektedir. 

Konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenler, Düzce Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nün 444 61 00 numaralı telefonlarını arayabilirler.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haber380.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.