Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 19.10.2021 - 19:26, Güncelleme: 19.10.2021 - 19:26

Mevlid - Nebi Haftası Kapsamında Konferans Düzenlendi

 

Mevlid - Nebi Haftası Kapsamında Konferans Düzenlendi

Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle İl Müftülüğünce Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Aytekin’in konuşmacı olarak katıldığı “Hz. Peygamberimiz ve Vefa” konulu konferans düzenlendi.
Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle İl Müftülüğünce Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Aytekin’in konuşmacı olarak katıldığı “Hz. Peygamberimiz ve Vefa” konulu konferans düzenlendi. İl Müftülüğü Toplantı Salonunda düzenlenen, Doç. Dr. Suat Erdoğan ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Vefa Temelin de misafir olarak katıldığı konferans, Kültür Camii İmam Hatibi Bekir Gülbahar’ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından İl Müftümüz Rüstem Can yaptığı açılış ve selamlama konuşmasında; “Şuara suresi 3.ayette geçtiği üzere mevlamız teala onu (s.a.v) anlatırken “İman etmiyorlar diye neredeyse kendini helâk edeceksin!” buyuruyor. Efendimizin bu anlayışını, bu halini bizim bugün insanlarımızın haline bakarak toplumumuzun gidişatını özümseyerek, süzerek ne anlama geldiğini kıymetli hocalarım gayet iyi anlamak zorundayız. Bu noktada yüce mevlam cümlemizin yar ve yardımcısı olsun. Bize nasip ettiği bu kudsi görevi, mihrabın, minberin, kürsünün ne anlama geldiğini ve bir zamanlar buralarda kimlerin durduğunu ve bizlere kimlerden miras kaldığını düşünerek görevimizi layıkıyla yapabilmeyi cümlemize nasip etsin.”dedi. Selamlama ve açılış konuşmasının ardından “Hz. Peygamberimiz ve Vefa” konulu konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Prof. Dr. Arif Aytekin ise “ Cenab-ı Zül celal Ahzab Suresi 21.ayette buyuruyor ki; “İçinizden Allah’ın lutfuna ve âhiret gününe umut bağlayanlar, Allah’ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki, Resûlullah’ta güzel bir örneklik vardır.” Burada efendimiz (a.s)’ın üsve-i hasene olduğu anlatılıyor. Bu ne demek? Tabi olunacak en güzel örnek. Demek ki efendimiz (a.s) en güzel örnek olmak görevi ile görevlendirilmiş ve bu fıtrat üzere yaratılmıştır.” Aytekin konuşmasına şöyle devam etti; “Efendimiz (a.s) son peygamber olarak insanlara ve cinlere gönderilmiştir. Son peygamber olarak evrensel anlamda etkileri ve eserleri kıyamete kadar devam edecek olan büyük bir görevi yüklenmiş ve bunun adı da usve-i hasene olarak konulmuştur. O bu görevi yaptıysa-ki yaptı- Şahid ol Ya Rab! diye de ilan etti, acaba bize düşen nedir? Bize düşen ona karşı vefamızı göstermek, insanlığımızı ispatlamak ve müslümanlığımızı ispat etmektir” dedi. Program Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Aytekin’e İl Müftümüz Rüstem Can tarafından verilen hediye takdiminin ardından sona erdi.
Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle İl Müftülüğünce Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Aytekin’in konuşmacı olarak katıldığı “Hz. Peygamberimiz ve Vefa” konulu konferans düzenlendi.

Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle İl Müftülüğünce Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Aytekin’in konuşmacı olarak katıldığı “Hz. Peygamberimiz ve Vefa” konulu konferans düzenlendi.

İl Müftülüğü Toplantı Salonunda düzenlenen, Doç. Dr. Suat Erdoğan ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Vefa Temelin de misafir olarak katıldığı konferans, Kültür Camii İmam Hatibi Bekir Gülbahar’ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Ardından İl Müftümüz Rüstem Can yaptığı açılış ve selamlama konuşmasında; “Şuara suresi 3.ayette geçtiği üzere mevlamız teala onu (s.a.v) anlatırken “İman etmiyorlar diye neredeyse kendini helâk edeceksin!” buyuruyor. Efendimizin bu anlayışını, bu halini bizim bugün insanlarımızın haline bakarak toplumumuzun gidişatını özümseyerek, süzerek ne anlama geldiğini kıymetli hocalarım gayet iyi anlamak zorundayız. Bu noktada yüce mevlam cümlemizin yar ve yardımcısı olsun. Bize nasip ettiği bu kudsi görevi, mihrabın, minberin, kürsünün ne anlama geldiğini ve bir zamanlar buralarda kimlerin durduğunu ve bizlere kimlerden miras kaldığını düşünerek görevimizi layıkıyla yapabilmeyi cümlemize nasip etsin.”dedi.

Selamlama ve açılış konuşmasının ardından “Hz. Peygamberimiz ve Vefa” konulu konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Prof. Dr. Arif Aytekin ise “ Cenab-ı Zül celal Ahzab Suresi 21.ayette buyuruyor ki; “İçinizden Allah’ın lutfuna ve âhiret gününe umut bağlayanlar, Allah’ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki, Resûlullah’ta güzel bir örneklik vardır.” Burada efendimiz (a.s)’ın üsve-i hasene olduğu anlatılıyor. Bu ne demek? Tabi olunacak en güzel örnek. Demek ki efendimiz (a.s) en güzel örnek olmak görevi ile görevlendirilmiş ve bu fıtrat üzere yaratılmıştır.”

Aytekin konuşmasına şöyle devam etti; “Efendimiz (a.s) son peygamber olarak insanlara ve cinlere gönderilmiştir. Son peygamber olarak evrensel anlamda etkileri ve eserleri kıyamete kadar devam edecek olan büyük bir görevi yüklenmiş ve bunun adı da usve-i hasene olarak konulmuştur. O bu görevi yaptıysa-ki yaptı- Şahid ol Ya Rab! diye de ilan etti, acaba bize düşen nedir? Bize düşen ona karşı vefamızı göstermek, insanlığımızı ispatlamak ve müslümanlığımızı ispat etmektir” dedi.

Program Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Aytekin’e İl Müftümüz Rüstem Can tarafından verilen hediye takdiminin ardından sona erdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haber380.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.