Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 23.09.2021 - 12:37, Güncelleme: 23.09.2021 - 12:37

DÜZCE KESTANE BALI COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ ALDI

 

DÜZCE KESTANE BALI COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ ALDI

Düzce İl Müdürlüğünün girişimleriyle daha önce tescillenen 9 coğrafi işaretli ürüne ek olarak Düzce Kestane Balı da coğrafi işaret belgesi ile tescillendi.
Düzce İl Müdürlüğünün girişimleriyle daha önce tescillenen 9 coğrafi işaretli ürüne ek olarak Düzce Kestane Balı da coğrafi işaret belgesi ile tescillendi. İl Müdürlüğünce İlimizde üretimi yapılan, ünü ve belirgin nitelikleri itibariyle İlimizle özdeşleşmiş ürünlerin coğrafi işaretle tesciline yönelik Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığına yaptığı başvurular neticesinde, Düzce Kestane Balı Resmi Coğrafi İşaret Bülteninde yayınlanarak coğrafi işaret belgesi ile tescillendi. Böylece İl Müdürlüğümüzce coğrafi işaretle tescillenen ürün sayısı 10'a çıkmış oldu. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet ÇİÇEK konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "İl Müdürlüğümüzce 2017 yılı itibariyle Türk Patent ve Marka Kurumuna, İlimizde ürünlere yönelik coğrafi işaret tescil çalışmaları yürütülmektedir. Tescil çalışmalarına yönelik, İlimiz Merkez ve İlçelerinde coğrafi işaret potansiyeli olan ürünler tespit edilerek ürün havuzu oluşturulmuş ve belirlenen bu ürünlere yönelik araştırma ve analiz çalışmaları sonrasında başvuruda bulunulmaktadır. Coğrafi işaret belgesi ile tescillenen İlimize özgü ürünler, tescil belgesinde belirtilen koşullarda üretilerek, bu ürünlerin kalite, üretim ve pazarlama nitelikleri arttırılmış olacaktır. Bu durum kültürümüzün korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına da katkı sağlayacaktır." dedi. Coğrafi işaret çalışmaları kapsamda İl Müdürlüğümüzce, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığına, toplam 13 ürüne yönelik coğrafi işaret tescil başvurusu yapılmıştır. İl Müdürlüğümüzce yapılan başvurular sonucunda; 10 ürün coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiş, (2 ürün tescil sonrası Akçakoca Ticaret ve sanayi Odasına devredilmiştir.) 1 ürün tescil öncesi Türk Patent ve Marka Kurumu Resmi Yayınlar Bülteninde yayınlanmış   2 ürünün inceleme ve değerlendirmeleri devam etmektedir. DÜZCE COĞRAFİ İŞARETLERİ TESCİL EDİLEN (11 ADET) ​ ​ ​ ​ ÜRÜN ADI ​ Tescil Türü BAŞVURU YAPAN KURUM TESCİL TARİHİ 1 Akçakoca Melengücceği Tatlısı Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü / Devredildi (Akçakoca Tic. ve San. Odası) 18.12.2017 2 Akçakoca Mancarlı Pide Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü / Devredildi (Akçakoca Tic. ve San. Odası) 29.12.2017 3 Düzce Köftesi Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 28.12.2017 4 Düzce Acıkası Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 28.12.2017 5 Konuralp Pirinci Menşe Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 25.06.2019 6 Düzce Kestane Kabağı Menşe Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 27.10.2020 7 Düzce Şırası Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 06.11.2020 8 Yufkalı Konuralp Pilavı Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 05.05.2021 10 Düzce Kestane Balı Menşe Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 06.09.2021 11 Akçakoca Sarı Fındığı Menşe Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası 27.02.2019  
Düzce İl Müdürlüğünün girişimleriyle daha önce tescillenen 9 coğrafi işaretli ürüne ek olarak Düzce Kestane Balı da coğrafi işaret belgesi ile tescillendi.

Düzce İl Müdürlüğünün girişimleriyle daha önce tescillenen 9 coğrafi işaretli ürüne ek olarak Düzce Kestane Balı da coğrafi işaret belgesi ile tescillendi.

İl Müdürlüğünce İlimizde üretimi yapılan, ünü ve belirgin nitelikleri itibariyle İlimizle özdeşleşmiş ürünlerin coğrafi işaretle tesciline yönelik Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığına yaptığı başvurular neticesinde, Düzce Kestane Balı Resmi Coğrafi İşaret Bülteninde yayınlanarak coğrafi işaret belgesi ile tescillendi. Böylece İl Müdürlüğümüzce coğrafi işaretle tescillenen ürün sayısı 10'a çıkmış oldu.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet ÇİÇEK konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "İl Müdürlüğümüzce 2017 yılı itibariyle Türk Patent ve Marka Kurumuna, İlimizde ürünlere yönelik coğrafi işaret tescil çalışmaları yürütülmektedir. Tescil çalışmalarına yönelik, İlimiz Merkez ve İlçelerinde coğrafi işaret potansiyeli olan ürünler tespit edilerek ürün havuzu oluşturulmuş ve belirlenen bu ürünlere yönelik araştırma ve analiz çalışmaları sonrasında başvuruda bulunulmaktadır. Coğrafi işaret belgesi ile tescillenen İlimize özgü ürünler, tescil belgesinde belirtilen koşullarda üretilerek, bu ürünlerin kalite, üretim ve pazarlama nitelikleri arttırılmış olacaktır. Bu durum kültürümüzün korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına da katkı sağlayacaktır." dedi.

Coğrafi işaret çalışmaları kapsamda İl Müdürlüğümüzce, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığına, toplam 13 ürüne yönelik coğrafi işaret tescil başvurusu yapılmıştır. İl Müdürlüğümüzce yapılan başvurular sonucunda;

  • 10 ürün coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiş, (2 ürün tescil sonrası Akçakoca Ticaret ve sanayi Odasına devredilmiştir.)
  • 1 ürün tescil öncesi Türk Patent ve Marka Kurumu Resmi Yayınlar Bülteninde yayınlanmış  
  • 2 ürünün inceleme ve değerlendirmeleri devam etmektedir.
DÜZCE COĞRAFİ İŞARETLERİ
TESCİL EDİLEN (11 ADET) ​ ​ ​ ​
ÜRÜN ADI Tescil Türü BAŞVURU YAPAN KURUM TESCİL TARİHİ
1 Akçakoca Melengücceği Tatlısı Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü / Devredildi (Akçakoca Tic. ve San. Odası) 18.12.2017
2 Akçakoca Mancarlı Pide Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü / Devredildi (Akçakoca Tic. ve San. Odası) 29.12.2017
3 Düzce Köftesi Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 28.12.2017
4 Düzce Acıkası Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 28.12.2017
5 Konuralp Pirinci Menşe Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 25.06.2019
6 Düzce Kestane Kabağı Menşe Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 27.10.2020
7 Düzce Şırası Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 06.11.2020
8 Yufkalı Konuralp Pilavı Mahreç Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 05.05.2021
10 Düzce Kestane Balı Menşe Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 06.09.2021
11 Akçakoca Sarı Fındığı Menşe Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası 27.02.2019

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haber380.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.