Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 21.07.2021 - 11:58, Güncelleme: 21.07.2021 - 12:17

YETKİLİLER SORUYORUZ!KALDIRIMLAR KİMİN?

 

YETKİLİLER SORUYORUZ!KALDIRIMLAR KİMİN?

Akçakoca ilçe merkezinde birçok noktada kaldırımların işyeri sahipleri tarafından reyon haline getirilip işgal ediliyor. Vatandaşlar, yetkilerin konu hakkında gerekli çalışmaları yapıp kaldırım işgallerine son verilmesini istiyor.
  Akçakoca ilçe merkezinde birçok noktada kaldırımların işyeri sahipleri tarafından reyon haline getirilip işgal ediliyor. Vatandaşlar, yetkilerin konu hakkında gerekli çalışmaları yapıp kaldırım işgallerine son verilmesini istiyor.   Şehrimizde yayaların yürümesi için yapılan kaldırımlar işgal altındadır. Kaldırımlar başta esnaf olmak üzere araçlar tarafından işgal edilmektedir. Kaldırımlara gelişigüzel konan reklâm tabelaları, kaldırımı şahsi otoparkı olarak sahiplenenlerin kullandığı park edilmez kukaları, dükkânların mallarını sergilediği sepetler vs. kaldırımlara iyice sahipsiz bir görüntü kazandırmaktadır. Ayrıca caddelere aşan masa sandalye vb gibi olaylar Akçakoca'lıları bezdırmış durumda Bundan cesaret alan esnaf o kadar meydanı boş bulmuştur ki, artık stantlarını yollara taşımış, trafiği felç eder hale gelmiştir. Özellikle hareket kabiliyeti düşük olan yaşlıların ve çocuk arabası ile dolaşanların yaya kaldırımını kullanması zorlaşmış ve bu durum trafik güvenliğini tehdit eder bir hale gelmiştir. Sağlam insanların dahi işgaller yüzünden kullanamadığı kaldırımların engelli vatandaşlarımız tarafından kullanılması ise imkânsızdır. İşgaller sonucu yayalar araç trafiğine ayrılmış yollarda yürümek zorunda kalmakta, bunun sonucu olarak da kazalar meydana gelmektedir. Yaya yollarını işgal etmek geri kalmışlığın, cahilliğin ve insana değer verilmediğinin en önemli göstergesidir.   Oysaki kaldırımların temel görevi; farklı yapıları, aktiviteleri ve mekânları dış mekânda birbirine bağlamaktır. Bu nedenle kaldırımların tasarımı ve uygulaması toplumdaki tüm bireylerin, özellikle görme engelliler dâhil hareket kısıtlılığı olanların ulaşabilirliğinin sağlanması için güvenli, temiz, engelsiz, düzgün ve yeterli genişlikte yaya yolları sunmak olduğu unutulmamalıdır. Ne yazık ki,  ilçe belediyeleri ve ilgili kurumlar bu işgallere göz yummaktadır. Aslında buna göz yumanlarda bu işgalin bir parçasıdır ve suç işlemektedirler. Tüketicilerin bu konuda duyarlı olması ve yasal haklarını araması bir vatandaşlık görevidir. Yerel yönetimler ve sorumlu makamlar üzerlerine düşen görevleri biran önce yerine getirmeli ve bu işgallere dur demelidir.     
Akçakoca ilçe merkezinde birçok noktada kaldırımların işyeri sahipleri tarafından reyon haline getirilip işgal ediliyor. Vatandaşlar, yetkilerin konu hakkında gerekli çalışmaları yapıp kaldırım işgallerine son verilmesini istiyor.

 

Akçakoca ilçe merkezinde birçok noktada kaldırımların işyeri sahipleri tarafından reyon haline getirilip işgal ediliyor. Vatandaşlar, yetkilerin konu hakkında gerekli çalışmaları yapıp kaldırım işgallerine son verilmesini istiyor.

 

Şehrimizde yayaların yürümesi için yapılan kaldırımlar işgal altındadır. Kaldırımlar başta esnaf olmak üzere araçlar tarafından işgal edilmektedir. Kaldırımlara gelişigüzel konan reklâm tabelaları, kaldırımı şahsi otoparkı olarak sahiplenenlerin kullandığı park edilmez kukaları, dükkânların mallarını sergilediği sepetler vs. kaldırımlara iyice sahipsiz bir görüntü kazandırmaktadır. Ayrıca caddelere aşan masa sandalye vb gibi olaylar Akçakoca'lıları bezdırmış durumda Bundan cesaret alan esnaf o kadar meydanı boş bulmuştur ki, artık stantlarını yollara taşımış, trafiği felç eder hale gelmiştir.

Özellikle hareket kabiliyeti düşük olan yaşlıların ve çocuk arabası ile dolaşanların yaya kaldırımını kullanması zorlaşmış ve bu durum trafik güvenliğini tehdit eder bir hale gelmiştir. Sağlam insanların dahi işgaller yüzünden kullanamadığı kaldırımların engelli vatandaşlarımız tarafından kullanılması ise imkânsızdır.

İşgaller sonucu yayalar araç trafiğine ayrılmış yollarda yürümek zorunda kalmakta, bunun sonucu olarak da kazalar meydana gelmektedir. Yaya yollarını işgal etmek geri kalmışlığın, cahilliğin ve insana değer verilmediğinin en önemli göstergesidir.

 

Oysaki kaldırımların temel görevi; farklı yapıları, aktiviteleri ve mekânları dış mekânda birbirine bağlamaktır. Bu nedenle kaldırımların tasarımı ve uygulaması toplumdaki tüm bireylerin, özellikle görme engelliler dâhil hareket kısıtlılığı olanların ulaşabilirliğinin sağlanması için güvenli, temiz, engelsiz, düzgün ve yeterli genişlikte yaya yolları sunmak olduğu unutulmamalıdır.

Ne yazık ki,  ilçe belediyeleri ve ilgili kurumlar bu işgallere göz yummaktadır. Aslında buna göz yumanlarda bu işgalin bir parçasıdır ve suç işlemektedirler. Tüketicilerin bu konuda duyarlı olması ve yasal haklarını araması bir vatandaşlık görevidir.

Yerel yönetimler ve sorumlu makamlar üzerlerine düşen görevleri biran önce yerine getirmeli ve bu işgallere dur demelidir. 

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haber380.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.